Chovatelská stanice "from Magical Rose Garden"

Péče o štěňátko

JAK PEČOVAT O ŠTĚŇÁTKO

Nastal dlouho očekávaný den a  domů jste si přinesli vyhlédnuté štěňátko. Současně jste dostali vyplněný a veterinárním lékařem potvrzený Mezinárodní očkovací průkaz štěnětě, zdravotní kartu svého štěňátka a kupní smlouvu. Průkaz původu dostanete později, protože jeho vystavení chvilku trvá.
PELÍŠEK
Pelíšek vašeho štěňátka umístěte do teplé a světlé místnosti, kde není průvan. Rozhodně ho nedávejte do koupelny, chodby, předsíně... Váš pejsek je velmi společenský a není rád sám. Chce mít přehled o všem, co se děje. Pravděpodobně stejně skončí s vámi v posteli. Do pelíšku dejte deku , štěně se pod ní rádo zahrabe. Vše v pelíšku by mělo jít vyprat.
HRAČKY
Pejskovi je vhodné pořídit hračky, které ho zaměstnají. Výběr je veliký a záleží pouze na vašem vkusu a na zájmech vašeho štěňátka. Některé si bude rádo hrát s pískacími figurkami, jiné s míčkem a jiné zase radši s provázkem nebo plyšovou hračkou.
VYPRAZDŇOVÁNÍ
Blízko pelíšku připravte místo, na které se bude štěňátko chodit vyprazdňovat.
Nejlépe se osvědčily hygienické podložky pro nemocné, protože jsou nepromokavé, dobře sají a nešustí. Ven s ním budete moci až po skončení očkování, což je ve 3. měsíci. Při vyprazdňování vždy opakujte stejný povel (čůrat, louľička apod.), aby si jej štěně zapamatovalo. Pokud potřebu udělá na určeném místě, nezapomeňte jej hodně chválit, aby si brzy uvědomilo, co je dobře a co ne. Když se to náhodou nepovede a štěňátko vykoná potřebu jinde, vyhubujte mu, ale v žádném případě nenamáčejte čumáček ani podobné praktiky, které se různě doporučují, štěně podle intonace hlasu pozná, zda-li je hubováno a nebo chváleno.
 
VENČENÍ
Když už máte všechna nezbytná očkování, můžete začít chodit se štěňátkem na procházky.
Předtím je dobré ho již doma seznámit s obojkem a zkoušet chodit po bytě na vodítku. Venku je to  jiné, protože je tam spousta nových pachů a zvuků, a štěňátko neví ,co dřív. Také se může stát, že se bude ze začátku bát cizích lidí, psů a nebo projíždějících aut. Je dobré s sebou na procházku vzít tašku nebo přepravku a když vidíte, že je pejsek unavený, odnést ho v tašce domů.

Pokud jezdíte na cyklistické výlety, je potřeba na kolo připevnit košíček a pejska vozit na něm. Musíte ho ale zapnout do postroje, aby nám nevypadl. Nedoporučuje se psa uvazovat na vodítko, protože by se při pádu mohl uškrtit.
Krmení
Budete potřebovat 2 pevné misky, nejlépe s těžkým dnem. Nám se nejvíce osvědčily keramické. Jedna je na vodu a druhá na jídlo. Pitnou vodu musí mít pejsek k dispozici neustále. Ze začátku krmte pejska stejnou potravou jakou měl u nás. Domů dostanete balíček granulek, na které je štěňátko zvyklé. Je potřeba krmit kvalitní potravou a pejska nepřekrmovat. Dnes je na   výběr z více značek kvalitního krmiva, ale  já doporučuji N&D Low Grain DOG Puppy Mini, Petkult nebo Barking Heads. Můžete tyto druhy prostřídat. Je vhodné také štěňátku dávat 1x denně rozmíchaný tvaroh nebo jogurt s piškotkem. Místo jedné krmné dávky můžete dát vařené kuřecí , králičí nebo hovězí masíčko nakrájené na drobné kousky.     
 
    Krmné dávky
2-3 mésíce - 4-5x denně (záleží na množství potravy)
3-4 měsíce - 3-4x denně
4-6 měsíců - 2-3x denně
od 6 měsíců - 2x krát denně
První dny se jedná o dávku opravdu 1 polévková lžíce, ale s rostoucím pejsek
roste i množství potravy. Pejsek by měl vždy dávku sníst hned a s chutí, co
nesní do 20 minut, odstraňte.
 
PÉČE O SRST A HYGIENA
S péčí o strst je třeba začít od nejútlejšího věku. Nejdříve stačí štěněti strst jenom pročesat. Je třeba česat denně i několikrát, aby si  štěňátko na tuto činnost zvyklo. Z počátku se mu to asi nebude moc líbit, ale je třeba se nenechat odradit. Buďte opatrní,  abyste mu přitom nezpůsobili nějakou bolest. Nejlepší je česat večer, kdy je štěně vyběhané a unavené. Štěně si postavíme na nějaký stoleček s neklouzavou podložkou, třeba molitan s pracím povlakem. Češeme podle směru růstu srsti, od hlavičky po ocásek. Srst rozdělte pěšinkou podle páteře a uhlaďte směrem dolů. Je dobré vzít i kvalitní štětinový kartáč, kterým se srst zbaví prachu a nečistot. Nezapomeňte ani na bříško, hrudník a vnitřní strany nožiček. Po každé stolici byste měli štěňátku otřít mokrým hadříkem zadeček, aby se mu neslepili chlupy a mohlo se znovu vyprazdňovat. Je třeba tuto část pravidelně pročesávat a občas i zastřhnout. Pravidelně stříhejte srst i na přirození štěněte. Zabráníte tím zasychání moče a nepříjemnénu zápachu. Zrovna tak po každém jídle otřete tlamičku, aby se slepené vousy nepolámaly.

KOUPÁNÍ
Štěně není nutné koupat. Po procházce stačí otřít nožičky, případně bříško. Pokud se štěně umaže, můžete nožičky opláchnout v umyvadle a vytřít, případně vyfénovat do sucha. Může se stát, že se Vám štěňátko naparfémuje nějakou nelibou vůní, potom nezbývá nic jiného než štěně vykoupat. Během koupání od pejska neodcházejte, aby nevyskočil ven. Voda má být teplá cca 30 stupňů. Na koupání používáme pouze kvalitní šampon speciálně určený pro štěňátka dlouhosrstých plemen.
Nám se osvědčila kosmetika  značky YUUPSO POSH.
Do uši dáme smotek vaty, aby do nich nezatekla voda. Nejdříve srst namočíme. Při nanášení šamponu se vyhněte veškerým krouživým pohybům, aby se srst nezacuchala. Při splachování nechte vodu po srsti volně stékat. Musíte dát pozor, aby se nedostala psovi voda do očí. Po ukončení koupání vodu ze srsti vymačkejte, opět kolmo dolů a zabalte psíka do osušky. Nezapomeňte vyndat vatu z oušek. Potom si pejska postavte na podložku a opatrně ho vyfénujte do sucha. Srst rozčešeme až potom. Mokrá srst se láme.
UŠI
Je potřeba pravidelně  stříhat ouška. Stříháme je dohola asi do jedné třetiny z obou stran do tvaru písmene V. Chloupky ze zvukovodu je nutné vytrhat. Je to sice štěněti nepříjemné, ale jiná možnost neexistuje.Ucho čistíme vatovým tamponem, ale nezasahujeme hluboko, protože má samočistící schopnost a ušní maz má ochrannou funkci.
Kolem osmého týdne by mělo mít štěně postavené uši. Pokud štěňátko ouška klopí je třeba jim trošku pomoci. Nejdříve se mu pokusíme odlehčit vystříháním . Pokud to nepomůže, musíme začít ucho podlepovat. Ucho zformujeme do kornoutku a u kořene ucha přelepíme náplastí Omnifilm (ne izolepou!!) Ponecháme maximálně 3 dny. Pak leukoplast opatrně nastříhneme nůžkami s kulatou špičkou na úzké proužky a opatrně stáhneme po srsti ke špičce ucha. Jeden den necháme ucho odpočinout s pokud ještě nestojí, celou proceduru opakujeme. Když je ucho nezalepené, můžeme jej natřít děstkým olejíčkem a jemně namasírovat, aby chrupavka zesílila. V době růstu trvalého chrupu (tak asi v půl roce) se může stát ,že štěně ouška sklopí. V tomto případě se většinou po výměně zubů postaví samy.
ZUBY
Mléčný chrup psa má 28 zubů. Zoubky jsou to malé a velmi ostré,štěně v mléčném chrupu nemá stoličky. Trvalý chrup začíná růst asi kolem 4-6 měsíce. V této době se pejsek snaží pomoci prořezávání zubů tím, že věci kolem sebe náruživě hryže. Je dobré mu dát kousací kostičky a žvýkačky, které mu při výměně zubů pomohou. Kolem 12 měsíců mívá již jork chrup trvalý. Ten se skládá ze 42 zubů, 20 je v horní a 22 v dolní čelisti. Často se u jorků stává, že trvalý chrup začne růst vedle mléčného. Týká se to především špičáků, které mají dlouhý kořen. Přetahováním s hračkou můžete jejich uvolnění pomoci. Někdy dojde k situaci, že má jork zuby dvěma řadami. Mléčné nevypadnou, ale trvalé jsou již venku. V tomto případě je nezbytná pomoc veterinárního lékaře, aby nedošlo k narušení skusu šěněte. štěně navykneme, aby si nechalo prohlédnou zuby i od cizí osoby. Při výstavách a bonitaci je to nezbytné. Pozor! Pokud ztratí Váš pejsek zub z trvalého chrupu,( třeba při úrazu), nechte si to potvrdit veterinárním lékařem do průkazu původu. Při bonitaci je počet zubů důležitý.
 
TLAPKY A DRÁPKY
Drápky je třeba udržovat krátké, aby nedeformovaly tlapku. Pes, který chodí často ven, si je obrušuje chůzí. Většinou je však třeba drápky pravidelně zkracovat. Nejlépe se stříhají po koupání a používají se k tomu speciální kleštičky. Při pravidelné údržbě stačí odstranit jen špičku drápku. Pokud si na tento zákrok netroufnete, můžete požádat veterinárního lékaře nebo psí salon. Nezapomeňte  na pátý prst, tzv. paspárek, kde může dráp, pokud na něj budete zapomínat, dorůst velké délky, zarůstat do kůže a působit psovi bolest. Také se může zalomit nebo zachytit, třeba o koberec. Je třeba taky vystříhávat srst mezi drápky. Často se zde zachytávají kamínky a v zimě kousky ledu. Srst mezi prsty také často plstnatí. Úpravu dokončite tak, že srst na tlapce učešete směrem dolů a zastřihnete přečnívající srst do obloučku. Zvláštní pozornost je třeba tlapkám věnovat v zimě, když jsou posolené chodníky. Po každé procházce je třeba tlapky omýt a promastit dětským olejíčkem, případně speciálním krémem.